Opublikowany przez: monika.g 2018-09-01 01:56:51
Autor zdjęcia/źródło: Oznaki głodu @ pixabay.com
Początkowo trudno jest odgadnąć czemu noworodek płacze. Świeżo upieczeni rodzice mogą być zawiedzeni tym, że nie potrafią porozumieć się z własnym dzieckiem. Jednak jest to naturalne, ponieważ pierwsze tygodnie z maluchem to etap Waszego wzajemnego poznawania się. Już po kilku dniach zauważycie, że maleństwo płacze na różne sposoby, a każdy z nich oznacza co innego. Malec może marudzić, delikatnie kwilić, a nawet zanosić się niepohamowanym krzykiem.
Powoli zauważycie też inne sposoby komunikacji maluszka, który będzie używał swojej mimiki oraz gestów ciała, żeby pokazać Wam czego potrzebuje. Dajcie sobie trochę czasu i dokładnie obserwujcie swoje maleństwo. Wsłuchujcie się w jego płacz, posłuchajcie go przez kilka sekund dłużej zanim zaczniecie uspokajać i uciszać krzyczącego maluszka. Nie chodzi o to, żeby ignorować płacz dziecka tylko, żeby zrozumieć, że on po coś jest, coś Wam przekazuje. To pozwoli Wam na lepsze zrozumienie i dostrzeżenie potrzeb Waszego maleństwa.
Przede wszystkim trzeba umieć odróżnić kiedy niemowlę jest faktycznie głodne, a kiedy płaczem sygnalizuje nam swoje inne potrzeby, np. mokrą pieluszkę lub zmęczenie. Warto zapisywać pory karmienia, zmiany pieluszki i snu, aby łatwiej rozpoznać potrzeby malca. Dziecko najada się na ok. 2-3 godziny, więc nie powinno być głodne częściej. Głodny malec nie od razu zacznie krzyczeć w niebogłosy. Najpierw będzie marudzić i wysyłać Ci inne sygnały. Warto obserwować dziecko i zauważyć te sygnały zanim maluch zgłodnieje na tyle, że zacznie spazmatycznie płakać, bo wtedy może być trudno go wyciszyć i efektywnie nakarmić.
Gdy te oznaki głodu nie zostaną zauważone dziecko zacznie nerwowo kręcić główką na boki, a gdy nie znajdzie piersi zacznie płakać i krzyczeć. W takim stanie przystawienie do piersi malca może skutkować kolką przez nałykanie się powietrza podczas łapczywego ssania. Malec może też niewłaściwie chwycić brodawkę i z tego powodu nie najeść się odpowiednio. Ssanie go uspokoi i wyciszy, może nawet sprawi, że zaśnie, ale gdy dziecko się nie naje to szybko się obudzi i będzie chciało znowu jeść. Ważne jest więc, żeby nakarmić je zaraz po zauważeniu pierwszych oznak głodu.
Pamiętaj też o słuchaniu własnego ciała. Jeśli czujesz, że Twoje piersi zaczynają robić się bolesne z przepełnienia pokarmem oznacza to, że już czas nakarmić malca, nawet jeśli się o to jeszcze nie upomina. Najlepiej karmić dziecko co 2-3 godziny, wtedy piersi mają czas na produkcję odpowiedniej ilości pokarmu, a malec jeśli się wcześniej najadł to dopiero po tym czasie powinien poczuć znowu głód. Dziecko karmione wyłącznie piersią może jednak jeść częściej, ponieważ mlekiem zaspokaja nie tylko głód, ale również pragnienie. Może też potrzebować bliskości, wyciszenia i poczucia bezpieczeństwa w ramionach mamy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.